Svaki dom ima svoj specifičan miris, bio on ugodan ili neugodan. Na nama je da ga prepoznamo jer tek onda možemo razmišljati kako da popravimo bilo kakve nedostatke koji se potencijalno mogu pojaviti. Uklanjanje neugodnih mirisa može biti prava muka i sigurno ste se već zapitali kako postići da Vam dom miriši ugodno bez obzira na unutarnje i vanjske čimbenike?
Kako bi Vam pomogli da pretvorite svoj dom u mirisnu oazu koja miriši onoliko dobro koliko i izgleda, Dom za mene Vam donosi par odličnih savjeta!
Sto domova, sto aroma
Svaki dom ima svoj određeni miris, koji ponekad ni ne primjećujemo. Može mirisati po svježe opranoj odjeći Vašim omiljenim omekšivačem, po svježe ispečenom kruhu napravljenom po tajnom receptu naših baka, a opet može mirisati ili ‘smrdjeti’ po blatnjavim čizmama ili po mokrom, vlažnom psu koji se upravo vratio iz kišne šetnje. Kako, u tom slučaju, poboljšati aromu našeg doma?
Dakle, postoje dva načina za uklanjanje neugodnih mirisa. Prvi te zasigurno lakši izbor, je prekrivanje izvora. Drugi je onaj koji eliminira mirise na duge staze, odnosno trajno. Moramo naglastiti da će prekrivanje samo privremeno ukloniti miris i da će se on sigurno vratiti! Stoga, evo par savjeta kako bi vam stan mirisao besprijekorno.
Pronađite izvor neugodnih mirisa
Krenite u potragu za izvorom neugodnog mirisa; provjerite svoje kupaonice, košare s prljavim rubljem, sudoper, krevetiće i dekice za ljubimce, hladnjak, zavjese, tepihe.
U dvoboj sa sudoperom
Ako možete namirisati trula jaja ili neki kiselkasti miris, moguće da su vaše otpadne cijevi začepljene. Za provjeru, stavite malo ulja paprene metvice u otvor i pričekajte. To pomaže pronaći bilo kakve blokade, a i također na neko vrijeme prikriva miris.
Pustite vruću vodu i hodajte po kući. Ako miris paprene metvice možete osjetiti u drugoj prostoriji, tada je najvjerojatnije Vaš sudoper začepljen. Isperite sa još vruće vode kako biste uklonili miris. Dakako to ne rješava problem, već samo privremeno uklanja miris, ali ako ništa – barem ste locirali izvor.
Najprirodniji izbor za prvu ruku je odčepljivač odvoda, kojeg svi imaju doma. No budući da je to prva stvar koju svi probaju, velika je šansa da nećete dugoročno riješiti stvar. Možete iskoristiti i žičanu vješalicu koju ćete malo izravnati i izvući van sve što je zapelo na vrhu odvoda (očekujte svašta) ili sajlu koju ćete provući cijelim putem kako bi raščistila prolaz.
Osvježite tepihe
Koristite sodu kako biste apsorbirali sav neugodan miris. Pospite tepihe sodom i ostavite najmanje 15 minuta prije usisavanja.
Također, kada pričamo o tom djelotvornom sastojku, od sode bikarbone možete napraviti divan sprej za osvježavanje prostora. Stavite jednu žličicu sode bikarbone te jednu žlicu octa, najbolje alkoholnog, u prvu sprej bocu koju imate pri ruci. Nakon što se otopina prestane pjeniti, dodajte dvije šalice vode i dobro promućkajte. Otopinu možete koristiti kao osvježivač zraka ili za osvježavanje bilo kakvih tkanina, namještaja i tepiha koje smijete prati.
Uklanjanje neugodnih mirisa životinja
Tkanina zadržava mirise, stoga operite deke, posteljinu, sve krpice i plišane igračke koje koristi Vaš kućni ljubimac. Pospite sodu bikarbonu po stolicama ili određenom mjestu na kauču gdje se Vaš ljubimac voli sklupčati, ostavite 15 minuta i zatim usisajte.
Uložite u kvalitetne proizvode za uklanjanje neugodnih mirisa
Bacite u smeće sve stare kuhinjske krpe, spužve, krpice i trulekse jer ne samo da mogu zadržavati neugodne trule mirise već su izrazito nehigijenski. Uložite u nove proizvode za čišćenje – raznorazne krpice i spužvice mogu se naći u bilo kojem dućanu i to po vrlo povoljnim cijenama.
Prisvojite moć octa
Vanjski mirisi ponekad mogu biti jako neugodni. Od kiselog kupusa kojeg naše susjede rade baš kada poželimo osjetiti dašak svježeg zraka, neugodnog mirisa urina tik ispod našeg prozora do dima ili plijesni. Vaš cilj nije prekriti te mirise već spriječiti ih od ulaska u Vaš dom. Kako to postići?
Alkoholni ocat, koji možete kupiti u bilo kojem dućanu po niskim cijenama, odličan je neutralizator. Ulijte malo octa u neku teglicu i sakrijte ih iza namještaja ili zavjesa da odrade svoj posao. Nakon nekoliko dana, trebali biste osjetiti razliku. Zamijenite ocat svakih par dana jer će ispariti.
Stvorite ugodan miris
Sada kada je uklanjanje neugodnih mirisa gotovo, vrijeme je da prisvojite i par savjeta kako na prirodan način stvoriti ugodan miris. Preporuča se korištenje mješavine eteričnih ulja koje možete napraviti sami na nekoliko načina. Eterična će ulja zrak u Vašem domu ispuniti ugodnim mirisima, očistiti ga od štetnih mikro-organizama i učiniti ga zdravijim u svakom pogledu.
Eterična ulja mogu također popraviti raspoloženje, opustiti vas ili potaknuti moždane funkcije, koncentraciju i pamćenje.
Mirisne svijeće također mogu unijeti blag, ugodan miris u Vaš dom, ali je preporučeno uložiti u kvalitetne svijeće od eteričnih ulja. Jeftine i nekvalitetne svijeće mogu biti opasne za zdravlje zbog svog kemijskog sastava – oprez!
Primjena eteričnih ulja i home-made osvježivači prostora
Na jednostavan način možete napraviti osvježivač po Vašem ukusu.
Uzmite staklenu bocu s raspršivačem i napunite je s 1,5 do 2 dl vode, a potom dodajte po 8 kapi triju različitih eteričnih ulja. Preporučena je kombinacija ulja slatke naranče, sandalovine i klinčića ili čajevca, eukaliptusa i limuna. Možete se odlučiti i za neku kombinaciju prema vlastitom izboru, ovisno o mirisima koje volite. Također, možete u posudu s vodom na radijatoru ukapati 10-20 kapi jednog ili više eteričnih ulja prema vlastitom izboru. Posudu postavite na radijator bez obzira traje li sezona grijanja ili ne.
Koristite suho cvijeće i začine
Sušeno cvijeće i začini su uvijek korisni dodaci za dodavanje mirisa u Vaš dom. Lavanda posebice zadržava svoj miris nakon što se posuši. Pokušajte napuniti male vrećice sa sušenom lavandom i kao takve ih stavite u svoj ormar, komodu ili zavežite oko svojih vješalica da vise. U malu posudicu dodajte šačicu sušene lavande i stavite u kupaonicu. U posudice sa sušenom lavandom možete dodati i prirodni sapun, nekoliko školjki, malo morske soli te napraviti mirisnu dekoraciju za Vašu kupaonicu. Opojni miris lavande neutralizirati će neugodne mirise u kupaonici te na prirodan način pomoći Vam da se opustite.
Napravite potpuri od lavande ili bilo kojeg drugog mirisa koji Vam se sviđa
Potpuri je mješavina suhih latica cvijeća, mirisnog ulja i začina, koja se stavlja u dekorativne posude, kako bi osvježila sobu. Odaberite drvenu, papirnatu ili staklenu, dekorativnu posudicu i u nju pohranite sušenu lavandu, koju ćete kombinirati s drugim mirisnim sastojcima, poput suhog cvijeća, grančice ružmarina, kadulje, latica cvijeća.
Mljevena kava
Kava, kava, kava… Tko ne voli kavu? Osim što nas priprema i puni energijom za odrađivanje dnevnih obveza, ispijanje kave za sobom ostavlja i mljevene ostatke zrna kave koji mogu biti od velike pomoći u borbi protiv neugodnih mirisa i prljavštine, a od iznimne su koristi za uzgoj biljaka i tjeranje znatiželjnih životinja iz našeg vrta. Osim gore navedenog, možete staviti talog kave u čašu ili zdjelu te postaviti pored police za knjige – ako imate stare i zagušljive knjige.
Kako biste spriječili neugodne mirise u hladnjaku, stavite na police suhu mljevenu kavu. Kava će upiti mirise pa ju možete ubaciti u prekrivenu zdjelicu s rupama u police. Promijenite sadržaj zdjelice svaka dva tjedna jer njezina moć upijanja prirodno slabi s vremenom.
Bacite se – po želji – na pečenje kolača ili domaćeg kruha
Ispunite svoj dom sa mirisom svježe pečenog jela, kolača, domaćeg kruha i keksića. Miris će ostati u zraku tijekom i do sat vremena nakon kuhanja. Naravno, oni koji nisu vješti – prepustite to ili svojim boljim polovicama ili bakama i majkama – ne želimo da se netko ozlijedi.
Otvorite prozor
Znamo da smo ranije rekli da vanjski mirisi znaju biti i više nego neugodni, ali savjet za one koji imaju dobre susjede koji ne kisele kupus – otvorite prozore jer puštajući svjež zrak izvana je jednostavno, jeftino i ne zahtjeva ikakav napor. Ne samo da je provjetravanje dobro za Vaš mozak i tijelo već redovito i ispravno prozračivanje prostora pomaže u borbi protiv vlage.
Ta podmukla vodena para – vlaga – se stvara kroz disanje, znojenje, kuhanje, kupanje, sušenje rublja – takoreći sve. Kućni ljubimci i sobno bilje također mogu biti uzročnici prekomjerne vlage u kućanstvu.
Najveća greška kod prozračivanja je otvaranje prozora na kip. Na taj način toplina izlazi van i time grijete okolinu – u drugom smislu riječi bacate novac kroz prozor – a pritom se zidovi jako ohlade. To su dobri uvjeti za plijesan. Jer, što je stan hladniji, to je pogodnije tlo za razvoj plijesni.
Savjet PLUS
Prozračujte prostor i kod kišnog, maglovitog i hladnog vremena. Iako su temperature niže ključno je otvoriti prozor da vlaga svejedno izađe iz prostorije.